Среда, 02.07.2025, 08:48 | Приветствую Вас Гость

Мой сайт

Главная » 2011 » Февраль » 25 » Особливості придбання автомобіля та оформлення правочину
04:02
Особливості придбання автомобіля та оформлення правочину
Проте, не дивлячись на відмінність форм, їх зміст ідентичний.

Юридичні поради тим, хто має намір придбати автомобіль

В даний час для юридичних і фізичних осіб, що мають гроші, немає проблем з вибором та придбанням автомобіля. Дилери відомих автогігантів, та і просто суб’єкти підприємницької діяльності, що займаються торгівлею автомобілями, здатні задовольнити найбільш вишукані запити покупців.

Нерідко придбання автотранспортних засобів у фізичних осіб оформлюється шляхом надання генеральної довіреності.

Мова піде про те, як можна покупцю уникнути можливих помилок і неприємностей, використовуючи таку форму придбання автотранспорту.

На практиці, дійсно, поширеним є спосіб придбання автомототранспортных засобів шляхом оформлення генеральної довіреності. За своїм змістом видача (отримання) генеральної довіреності особі, що не є близьким родичем довірителя, аналогічна укладенню договору купівлі-продажу, з тією лише різницею, що передача грошових коштів довіреною особою довірителю не афішується.

Популярність даного методу придбання автомобіля полягає, перш за все, в швидкості досягнення поставленої сторонами мети. Так, для отримання документа на право використання і розпорядження автомобілем, як правило, достатньо всього лише півгодини часу. Саме за цей час, здійснивши похід до нотаріуса, можна оформити генеральну довіреність.

Важливе значення для успішного просування даної цивільно-правової форми відносин між фізичними особами має і відносно невисока її вартість. Для отримання нотаріально засвідченої довіреності на право користування і розпорядження автомобілем достатньо сплатити держмито в розмірі від 0,1 (для дітей, подружжя, батьків) до 0,3 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (для інших громадян), вартість бланка довіреності і послуг нотаріуса. В цілому вартість отримання генеральної довіреності буде значно менше ніж витрати при оформленні операції купівлі-продажу.

Як це виглядає на предмет відповідності закону?

Ради справедливості відзначимо, що нині діючий Цивільний кодекс України (далі – ЦК) не містить такого поняття, як «генеральна довіреність». У зв’язку з цим, прийшовши до нотаріуса, і довіритель, і довірена особа повинні бути готові до того, що перший видасть, а другий отримає не «генеральну довіреність», а «довіреність на право користування і розпорядження автомобілем». Проте, не дивлячись на відмінність форм, їх зміст ідентичний.

Довіреність на право користування і розпорядження автомобілем звичайно включає в себе всі права або частину прав по користуванню і розпорядженню автомобільним транспортом і може виглядати наступним чином.

Чого слід побоюватися сторонам?

Побоюватися дійсно є чого, адже реалізація (придбання) автотранспортного засобу через довіреність на право користування і розпорядження автомобілем не є безпроблемною як для довірителя, так і для довіреної особи.

Нерідкі випадки, коли одна із сторін використовує свої повноваження на шкоду іншій стороні. Так, наприклад, довіритель, відповідно до статей 248, 249 ЦК, може практично наступного дня після оформлення генеральної довіреності і отримання грошових коштів, відмінити її… Або з часом виставити реальні або надумані претензії, які можуть стати підставою для відміни виданої довіреності і повернення автомобіля. Причинами для таких претензій можуть служити зміна кольору автомобіля, зміна типу або моделі автомобіля, невчасний ремонт, заміна двигуна, кузова автомобіля, передоручення автомобіля «не тим» третім особам, несвоєчасний розрахунок.

У свою чергу довірена особа, враховуючи, що при видачі (отриманні) довіреності на право користування і розпорядження автомобілем не вимагається доказу передачі грошей довірителю, може під різними приводами тривалий час користуватися автомобілем, не розрахувавшись повністю з її власником. Більш того, така особа, не виплативши грошових коштів, належних до сплати за домовленістю довірителю, скориставшись умовами, що містяться в довіреності, може переоформити автомобіль на себе, продати його або подарувати, здати в оренду або закласти його в забезпечення своїх зобов’язань.

Не можна також забувати про те, що відповідно до п.15 Правил державної реєстрації і обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів всіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок, затверджених Постановою КМУ №1388 від 07.09.98 р., в тому випадку, якщо власник транспортного засобу передав в установленому порядку право користування і розпорядження їм іншій фізичній особі, така особа повинна отримати в органах Державтоінспекції тимчасовий реєстраційний талон. Термін дії такого талона аналогічний терміну дії довіреності. При цьому важливо мати на увазі, що оформлення такого талона, відповідно до наказу МВС України, Мінфіну, Мінекономіки України від 05.10.2007 року № 369/1105/336, коштуватиме його володарю не дорого – орієнтовно в межах 100,00 грн.

Цілком природно, що можливість описаних ситуацій примушує і довірителя, і довірену особу бути уважним як при виборі контрагента, так і при визначенні умов користування і розпорядження автомобілем відповідно до виданої (отриманої) довіреності.

А чи можна минути небезпечні пороги і як це зробити?

Для того, щоб по можливості максимально забезпечити себе від підступів несумлінного контрагента, рекомендується скористатися нижченаведеними порадами:

– не майте справи з особами, відносно яких відсутня достовірна інформація;

– зробіть хоч що-небудь для того, щоб отримати додаткові відомості про можливого партнера;

– не поспішайте видавати (одержувати) довіреність на право користування і розпорядження автомобілем на першу вимогу (пропозицію) другої сторони;

– перед видачею (отриманням) довіреності на право користування і розпорядження автотранспортним засобом, проконсультуйтеся у нотаріуса, юриста; ознайомтеся із змістом довіреності; узгоджуйте з нотаріусом (юристом) свої пропозиції про внесення доповнень в зміст довіреності;

– ретельно обумовлюйте умови видачі (отримання) довіреності зі своїм контрагентом;

– до дня видачі (отримання) довіреності на право користування і розпорядження автомобілем спробуйте вирішити всі матеріальні проблеми, пов’язані з передачею автотранспортного засобу від довірителя до довіреної особи;

– при можливості передачу грошових коштів за отримання довіреності на право користування і розпорядження автомобілем здійснюйте за наявності свідків; якщо є така можливість, то краще це зробити у нотаріуса;

– якщо неможливо здійснити операцію в присутності нотаріуса, довіреній особі слід взяти розписку у довірителя про те, що він гроші отримав. Наявність розписки дозволить довести в суді, що довіритель отримав грошові кошти і вимагати визнання права власності на автомобіль і факту укладення договору купівлі-продажу;

– будь-які домовленості між сторонами, які не увійшли до змісту довіреності, слід оформляти при свідках письмово в двох екземплярах;

– щоб уникнути неприємностей, пов’язаних з витратами довіреності на право користування і розпорядження автомобілем, спочатку укладайте з власником автомобіля договір купівлі-продажу або будь-який інший цивільно-правовий договір, що передбачає відчуження майна;

– якщо вас «кинули», не опускайте руки, сміливо пишіть заяву в прокуратуру, органи внутрішніх справ з приводу шахрайських дій контрагента, подавайте позови до судових органів, використовуйте для цієї мети будь-які законні засоби і методи.

А що ще нового в законодавстві?

Зі вступом в силу Закону України від 22.05.2003 р. № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі – Закон № 889), на нашу думку, звужується масштаб використовування так званих «генеральних довіреностей» в цивільно-правових правовідносинах.

Пунктом 1.2 даного Закону встановлено, що: «з метою оподаткування до доходів платника податку також включаються звичайна вартість майна, яке передається платником податку за довіреністю іншій особі, якщо умови такої довіреності передбачають право такої іншої особи продати таке майно або відчужити його в інший спосіб, крім такої передачі між членами подружжя у межах спільної часткової або спільної сумісної власності.

Якщо повірений повертає кошти, отримані внаслідок такого продажу (відчуження) довірителю у майбутньому, то:

· сума таких коштів не включається до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу повіреного;

· позитивна різниця між сумою таких коштів та звичайною вартістю майна, переданого за довіреністю, включається до складу загального оподатковуваного доходу довірителя відповідного звітного податкового періоду».

Враховуючи також, що згідно ст. 247 Цивільного кодексу України довіреність може видаватися без обмеження терміну її дії при передачі автомобіля за дорученням, то сторонам необхідно врахувати наступне:

1. Громадянин, який передає автомобіль за дорученням (довіритель), повинен включити його вартість до складу свого оподатковуваного доходу і сплатити податок з доходу фізичних осіб, якщо умови довіреності припускають право продажу (або відчуження іншим способом) даного автомобіля (дана умова не відноситься до членів подружжя).

2. У разі продажу повіреним автомобіля за ціною вище за звичайну вартість даного майна довіритель зобов’язаний включити до складу свого оподатковуваного доходу відповідного податкового періоду позитивну різницю між сумою отриманих грошових коштів і звичайною вартістю автомобіля (звичайна ціна – ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору. Якщо не доведено зворотне, вважається, що звичайна ціна відповідає рівню справедливих ринкових цін (п.1.20 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»).

3. Якщо громадянин, який отримав автомобіль по довіреності (повірений), умови якої припускають право продажу, поверне довірителю грошові кошти, отримані від такого продажу, то сума отриманих від покупця коштів не включається до складу оподатковуваного доходу повіреного.

4. У випадку якщо повірений використовуватиме автомобіль по вказаній довіреності для своїх потреб, без його відчуження, він повинен вартість автомобіля включити до складу свого оподатковуваного доходу.

Зниженню популярності використання «генеральної довіреності» у відносинах між фізичними особами також може сприяти збільшенню розміру держмита за нотаріальне посвідчення видачі довіреності на право користування і розпорядження автомобілем.

Категория: Новости | Просмотров: 3480 | Добавил: buthgrance | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Категории раздела
Новости [403]
Мини-чат
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 10
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входа
Поиск
Календарь
«  Февраль 2011  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28
Архив записей
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz